bossa cares

Bossa denim, ilk Re-set koleksiyonunu 2006 da hazırlamıştır. 2006’ya kadar ki olan organik pamuk kullanımı ve doğal boya, bu koleksiyon ile başka bir seviyeye ulaşmıştır. Her yıl, bunu yapabilmek için yeni bir adım eklenmektedir. Bugün, Bossa bu lifler ile geniş bir üretim seviyesi hedeflemektedir:

 • Doğal lifler (keten, yün, kenevir)
 • Doğal selülozlu lifler (tensel)
 • Geri dönüşümlü pamuk, geri dönüşümlü PET
 • BCI pamuk
 • Afrika pamuğu
 • GDO’suz Türk pamuğu

Diğer özellikler

 • Power stretch geri dönüşümlü kumaşlar
 • Over-Dyed geri dönüşümlü kumaşlar
 • Selvedge geri dönüşümlü kumaşlar

bu konseptte ki gelişimin bir parçası olmaya devam etmektedir.

Bu eşsiz önerilere ek olarak, Bossa, kompozisyonda kullanılan liflerin farklı boyutlarda ki çevre dostunu vurgulamak için belirli bir sınıflandırma kullanmaktadır. Bu sınıflandırma, moda endüstrisinde çevresel ve sosyal şartların geliştirilmesini hedefleyen Made by isminde bir Avrupa organizasyonu tarafından geliştirilmiştir. 20 lif aşağıdaki 5 kategori baz alınarak hesaplanmış ve sınıflandırılmıştır:

 • Sera gazı emisyonları
 • İnsanda bulunan toksitlerin seviyesi
 • Lif üretimi içindeki eko zehirlilik seviyesi
 • Toplam enerji ve su girişi ihtiyacı
 • Lif üretimindeki arazi kullanım ihtiyacı

Daha fazla bilgi için, lütfen http://www.made-by.org/ ziyaret edin.

 

REEMAIN kaynak ve enerji verimli üretimin hedeflendiği, Avrupa Birliği destekli bir projedir.  Partner olarak Bossa’nın önemli bir rol oynadığı projede üretim basamakları, enerji simülasyonu ve depolanması ile kaynak planlama ile ilgili literatürü geliştirmeye yönelik çalışmalarla aşağıda sıralanan hedeflere ulaşılmaya çalışılacaktır.

 • Yenilenebilir enerji ve enerji depolama konularında ileri metotlar  geliştirerek  fabrika üretim süreçlerine kusursuz entegrasyonunu sağlamak.
 • Üretim süreçleri için simülasyon modelleri tasarlayarak minimum enerji ve kaynak kullanılan daha verimli üretim teknikleri geliştirmek
 • Enerji akışı, karbon ayak izi ve bunların üretim süreçleri ile ilgili etkileşimleri konularında bütünleşik bilgi sağlayan fabrika enerji ve kaynaklarını yönetim araçları tasarlamak.

Tüm bu araçlar ve çözümler Bossa fabrikalarında uygulanmadan önce Fraunhofer IWU “araştırma fabrikasında’’ denenecektir.

REEMAIN mevcut standartlara ve eko-fabrika etiket kavramlarına ilintilenecek ve yeni standartlar önerecektir.

Bu çerçeve programı dahilinde, REEMAIN enerji alımı, üretimi, dönüştürülmesi, dağıtımı, kontrolü ve depolanması konularında bütünsel ve birleştirici bir yöntemle dikkate alan, yenilenebilir enerji kaynakları teknolojileri ve kaynak tasarrufu stratejileri yardımıyla, 0 karbon üretimine ve Enerji verimliliği 2.0 a doğru ilerlemektir. 

Bossa sürdürülebilirlik üretimde lider rol oynamaktadır. Bundan dolayı, bu proje r-PET ve geri dönüşümlü pamuk kullanarak, %100 geri dönüşümlü üretim platformu oluşturmayı hedeflemektedir.

Fakat bu işlem, lif uzunluğunu kısaltmaya ve lif özelliklerini bozmaya neden olmaktadır. Bu sebeple, uzunluğu az olan iplikler geri dönüşümlü pamuktan elde edilmektedir. Bu günlerde, en uzun ömürlü ve en kaliteli olduğu düşünülen geri dönüşümlü lifler tarak atığı olan pamuk liflerinden elde edilmektedir. Bir diğer kaliteli olduğu düşünülen geri dönüşümlü lif türü ise, pet şişe atıklarının kırma, yıkama ve kurutma işlemlerinden sonra elde edilen pet tanecikleridir. R-PET lifleri, eriyikten çekme yöntemi ile elde edilmektedir.

Bu günlerde, geri dönüşümlü PET lifleri, ikincil tekstil materyalleri olan halı tabanı kumaşı, uyku tulumu, yastık, izolasyon malzemesi, koruyucu materyaller ve benzer ürünler için üretilmektedir.

PET polimerlerin LCA’sı, moda endüstrisinde ki giyime hazır nihai ürünlerde kullanılırsa yaşam döngüsü daha da uzayacaktır. Ünlü denim markaları kumaş üretiminde girdi olarak bu lifi kullanırlardı.

Fakat, bu proje bu konseptin bir adım sonrasıdır. Bossa, hazır giyim pazarında hammadde olarak kullanılan geri dönüşümlü plastik şişelerden elde edilen r-Pet lifleriyle %100 geri dönüşümlü kumaş üretecek ve çevrede ki toplum bilincini arttıracaktır. Dünyada ki tekstil şirketlerinin hiçbiri henüz bu başarıya ulaşamamıştır. Bossa, bu yeni sürdürülebilir ürünleri denim pazarına sokmaya gururla devam etmektedir.

Bossa’nın geri dönüşümlü denim üretimi için yaptığı yeni bir sistemdir.

E-den, geri dönüşümlü iplik üretmek için özel olarak geliştirilmiştir. Üretim atıkları bir araya getirilir ve açma, temizleme ve tarak işlemlerinden geçen pamukla birleştirilerek geri dönüştürülmüş olur. Bu işlem, değerli liflerin atık olarak kaybolmaması için çevresel ve ekonomik olarak koruma sağlamaktadır.

Geri dönüşümlü elyaf, E-Den iplik işletmesinin en temel girdisidir. Burada yapılan tüm işlem geri dönüştürülmüş elyafın daha iyi eğirmesi ve yüksek kalite ve değerde ki ipliğin yeniden yapılmasıdır.

Buna ek olarak:

 • Geri dönüşümlü pamuk, kumaş parçası ya da indigo boyalı iplik atığı olduğu için rengi indigo mavi tonundadır. Bu doğal mavi renk, halat boya sonunda daha derin bir ton olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • Geri dönüşüm işleminden elde edilen ipliğin, denim kumaşlara eşsiz bir güzellik kazandıran doğal şantuklu efekt özelliği bulunmaktadır.

Biz inandığımız gibi yaşıyoruz ve daha iyi bir gelecek için sürdürülebilirlik çalışmalarımıza devam ediyoruz…